تازه ها
لزوم تنوع برنامه‌های تلویزیونی در ایام سوگواری/خراب کردن روز مردم عزاداری نیست

لزوم تنوع برنامه‌های تلویزیونی در ایام سوگواری/خراب کردن روز مردم عزاداری نیست

چند روز پیش این توئیت از بنده منتشر شد: «در ایام اربعین کار صداوسیما شده فقط پخش مستند و فیلم‌های تکراری و ارتباط زنده. یک مستند هم‌زمان در چند شبکه در حال پخش است؛ واقعاً مصیبتی است برنامه‌های تلویزیون در ایام مصیبت!»
اختصار الزامی توئیت موجب شد بعضی پیام اصلی آن را دریافت نکنند و پخش برنامه‌های شاد در شب اربعین و یا مخالفت با پخش مستندهای اربعینی را از آن برداشت کنند.
اما در توضیح باید بگویم:
بعضی متولیان دینی و فرهنگی همیشه مردم را عتاب می‌کنند که چرا برنامه‌های ماهواره را برای دیدن انتخاب می‌کنند، ولی هیچ‌گاه این عتاب را به مدیران تلویزیون ندارند که چرا مردم برنامه‌های شمارا برای دیدن انتخاب نمی‌کنند؟!
برنامه‌ریزان تلویزیون همواره بر این موضوع تأکید می‌کنند که سلایق همه مردم باید در ساخت و پخش برنامه‌های تلویزیونی اعمال شود و برای همه سلیقه‌ها باید شبکه تلویزیونی داشته باشیم. ولی ایام عزاداری و مصیبت که فرامی‌رسد این قانون مهم از شبکه‌های تلویزیون نقش برمی‌بندد و یک سلیقه بر تمام برنامه‌های آن حکم‌فرما می‌شود. این رویه در مناسبت‌های مهم دیگر مثل ایام دهه فجر نیز تکرار می‌شود. آن‌گونه در بیشتر ساعات روز، تنوع برنامه‌های تلویزیون به صفر برسد و کانال را به هر شبکه‌ای که تغییر دهی، یا کارشناسی مذهبی صحبت می‌کند یا ارتباط زنده‌ای با اماکن زیارتی برقرار می باشد و یا این‌که مستند و فیلم تکراری متناسب با آن روز در حال پخش است.
خلاصه این‌که در این روزها تلویزیون تبدیل به یک مجلس بیست‌وچهارساعته عزاداری می‌شود، درحالی‌که هیچ مجلس روضه‌ای این‌چنین نیست. از همه بدتر این‌که بعضی از شبکه‌های تخصصی مثل ورزش نیز برنامه‌های عزاداری پخش می‌کنند. درحالی‌که اگر کسی بخواهد برنامه عزاداری ببیند به شبکه‌های دیگر مراجعه می‌کند، چرا باید به شبکه ورزش مراجعه کند؟! در این روزها موسیقی معمول و غیر شاد نیز از تمام برنامه‌های حتی برنامه‌های کودک حذف می‌شود و مارش عزا جایگزین آن می‌شود، موضوعی که صورتی تمسخرآمیز از بعضی برنامه‌ها به نمایش می‌گذارد.
صراحتاً باید گفت پخش برنامه سرگرم‌کننده در ایام مصیبت عزاداری هیچ منافاتی با شأنِ آن روز ندارد و نباید فکر نکنیم با زهرمار کردن یک روز تعطیل به مردم، برنامه مصیبت خوبی را در تلویزیون به اجرا گذاشته‌ایم.
در ایام سوگواری که تعطیل رسمی هستند باید برنامه‌های سرگرم‌کننده فراوانی تدارک دیده شود، زیرا حتی مذهبی‌ترین افراد نیز در ایام به برنامه‌های سرگرم‌کننده نیاز دارد.
به نظرم مردم شانس بیاورند این ایام هم‌زمان با برگزاری یک مسابقه هیجان برانگیز فوتبال شود، وگرنه ایام تعطیلات سوگواری، ایام استراحت برنامه‌سازان تلویزیون است و مردم نباید انتظار پخش برنامه‌ای فوق‌العاده را از تلویزیون داشته باشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*