تازه ها
لزوم تقویت حوزه های علمیه اهل سنت ایران/صادقانه واصولی رفتار کنیم

لزوم تقویت حوزه های علمیه اهل سنت ایران/صادقانه واصولی رفتار کنیم

بعضی از شیعیان تقویت حوزه‌های علمیه اهل‌سنت را در ایران یک تهدید برای مذهب شیعه به حساب می آورند؛ زیرا فکر می‌کنند افزایش تعداد مبلغان دینی اهل سنت منجر به تقویت جایگاه مذهبی آنها در برابر شیعه می‌شود. این در حالیست که قلمرو تبلیغی این روحانیون محدود به جامعه‌ی مذهبی اهل سنت است و تبلیغ دین در بعد کلی بر عهده این افراد نیز هست.

پس اگر این گروه نتوانند به وظیفه تبلیغی خویش عمل کنند جامعه اهل سنت کشور ایران به سمت بی دینی سوق داده خواهد ‌شد.

به دیگر سخن تضعیف حوزه‌های علمیه اهل سنت در کشور جایگاه مذهبی شیعه را تقویت نمی‌کند بلکه بی‌دینی و لاابالی گری را در کشور بیشتر خواهد نمود و اهل سنت کشور را از تعالیم دینی دور می دارد.

 بنده در سفری که چندی پیش به همراه دوستان به استان گلستان و به خصوص شهر گنبد کاووس داشتم، فاصله گرفتن مردم از اندیشه های دینی را مشاهده کردم. شاید قسمتی از این معضل، همچون سایر نقاط کشور، ناشی از تعداد کم مبلغان دینی نسبت به جمعیت فراوان شهرها و روستاها باشد.

همه می‌دانیم که حوزه های علمیه شیعه بیشتر با تکیه بر سهم امام و وجوه شرعی مردم اداره می‌شوند. اما در سایر کشورهای اسلامی حوزه‌های علمیه و دانشگاه های دینی اهل‌سنت معمولاً توسط دولت‌ها و حکومت‌ها تامین مالی می‌شوند. از این جهت باید توجه مسؤلین جمهوری اسلامی ایران به مسائل مالی حوزه‌های علمیه اهل سنت حتی بیش از حوزه‌های علمیه شیعه باشد.

البته در سال های اخیر مقام معظم رهبری با نگاه هوشیارانه خویش اقداماتی را در جهت کمک به حوزه های علمیه اهل‌سنت انجام داده‌اند اما این اقدامات در برابر  نیازهای فراوان تبلیغات دینی در مناطق سنی نشین اندک است و افراد در جایگاه مسئولیتی دیگر نیز باید به این امر مهم توجه شود.

 متأسفانه بعضی هنگامی که سخن از کمک به حوزه حوزه‌های علمیه اهل سنت می‌شود تنها از نفوذ فتنه‌گران خارجی و وهابیت در این حوزه ها سخن می گویند. این افراد کافیست خود را در جایگاه یک مبلغان دینی اهل سنت قرار دهند آیا با وجود محدودیت های مالی، کمک های دیگران را در راستای تبلیغ دین نخواهند پذیرفت. آیا شیعیان سایر کشورهای اسلامی به علت محدودیت ها و تنگناهای مالی، به کمک جمهوری اسلامی چشم‌داشت ندارند!؟

حقیقت اینکه اگر با اقلیت مذهبی اهل‌سنت کشور اصولی و صادقانه رفتار کنیم، هیچگاه نباید ترس از مدیریت کشورهای خارجی بر آنها را داشته باشیم بلکه به وسیله آنها می‌توانیم خارج از کشور را مدیریت کنیم.  اهل‌سنت کشور ایران ظرفیتی است که با آن می‌توان به نفی نسبت ناروای فرقه گرایانه به جمهوری اسلامی پرداخت و حقیقت شعار اسلامی بودن انقلاب اسلامی را نمایان ساخت. می توان اهل‌سنت کشور را همانند بسیاری از اعصار تاریخی مرجع علمی جهان اسلام قرار داد. به جای ترس از اینکه اهل‌سنت کشور ما به حوزه‌ها و یا دانشگاه های مذهبی پاکستان و کشورهای دیگر روند و تحت تاثیر وهابیت قرار گیرند، می توان طلاب سنی مذهب جهان اسلام را در کشور جمهوری اسلامی روحیه اعتدال و استکبارستیزی آموخت. لازمه این امر وجود حوزه‌ها و دانشگاه های قوی اهل‌سنت در کشور است.

3 نظر

  1. میدونم مثل همیشه جرات نداری و تایید نمیکنی اما همینکه خودت بخونی کافیه…واقعا تو هیچ حرفی به جز اهل سنت و گیر دادن به شعائر اهل بیت نداری…یعنی هیچکس بزرگتر از تو توی این کشور نیست که این حرفها رو بزنه…واقعا هدف تو از این حرفها چیه..میخای به چی برسی…میخای خودت رو مطرح کنی…مثلا میخای توی خواب و خیال در اینده رئیس سازمان تقریب مذاهب بشی..چرا مراجع و علما این حرفهارو نمیزنن..اینهمه اخوند و روحانی هست چرا فقط تو یکی به عزاداری ها و وحدت با سنی ها گیر دادی..چرا سنی ها خواهان وحدت با شیعیان نیستن…چرا از کارها و رفتارهای امثال مولوی نقشبندی و مولوی خیرشاهی و دیگران حرفی نمیزنی…چرا فقط شیعیان باید از اعتقادات خودشون عقب نشینی بکنن….به خدا قسم میخورم که تو شیعه نیستی و یه سنی هستی که اومدی لباس شیعیان رو پوشیدی و این حرفها رو میزنی تا مذهب خودت رو تقویت کنی..اگر مذهب رسمی کشور شیعه نباشه و مذهب اهل سنت مذهب رسمی باشه راضی میشی…انقدر بدبخت هستی و کینه داری که توی حرفها و نوشته هات نمیگی امیرالمومنین و میگی امام علی…البته از یه طرف هم جای خوشحالی داره که یه طلبه بیسواد شهرت طلب مثل تو این حرفا رو میزنه..اگر مراجع و علما و فقها این حرفا رو میزدن جای نگرانی بود…اگر به تو بود میگفتی محرم و فاطمیه عزاداری نکنیم چون سنی ها ناراحت میشن..مرجع اعلم شیعه ایت الله وحید خراسانی توی سایت خودش توی قسمت زندگینامش نوشته به جز قصور و تقصیر چیزی ندارم اما تو اینهمه لیست فعالیت برای خودت ردیف کردی و خودت رو مطرح کردی….با این کارها به جایی نمیرسی…خواستم بدونی که مردم متوجه نیت تو هستن…اگر وجود داری تایید کن..

  2. خیلی پست فطرتی….خیلی کثافتی…برعمر و ابوبکر و عثمان لعنت….بر تو و افکار پلیدت لعنت…این چرت و پرتهارو یه مرجع تقلید نمیتونست بگه….برای تو عوضی هیچ مسئله ایی مهم تر از ضعیف کردن شیعیان و تقویت کردن سنی ها و اضعیف شعائر اهل بیت وجود نداره..یعنی توی مذهب شیعه و دین اسلام هیچ مسئله دیگه ایی وجود نداره که بخوای درموردش مطلب بنویسی..ای کاش میشد یه بار تو رو از نزدیک میدیدم….امیدوارم روز قیامت و شب اول قبر با اربابت عمر خطاب محشور بشی…..چرا از تقویت حوزه های شیعه نمینویسی…چرا توی کشورهای سنی نشین انقدر به شیعیان اخترام نمیذارن…میدونم حقیر هستی و جرات نداری تایید کنی..همینکه خودت بخونی کافیه…تو بدبهت فقط شهرت طلبی مع هستی..براروف شدن این کارها رو میکنی..مثل برادر حاتم طائی هستی که میخاست معروف بشه برای همین رفت توی زمزم ادرار کرد…

  3. خدارو شکر که مراجع و علما این حرفارو نمیزنن..خدارو شکر که یه طلبه بیسواد بدبخت شهرت طلب برای معروف شدن این کارها رو میکنه….با این کارها نمیتونی معروف بشی..با این کارها نمیتونی توی جمهوری اسلامی پست و مقام بگیری..یه فکر دیگه بکن….حقیرتر و ترسو تر از اونی هستی که تایید کنی..همینکه خودت بخونی کافیه….

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*