تازه ها
غدیر مناسبتی اسلامی/ گفتمان «غدیر» برای «اهل سنت»

غدیر مناسبتی اسلامی/ گفتمان «غدیر» برای «اهل سنت»

پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- مهدی مسائلی مدرس حوزه علمیه اصفهان در یادداشتی برای «پارس» نوشت:

بزرگداشت روز غدیر با عنوان «عید غدیر» اگرچه به ظاهر یک مناسبت مذهبی خاص برای شیعیان است ولی نباید سایر مسلمانان را در مقابل چنین روزی قرار داد و آنها را مخالف غدیر نامید. همچنان که نمی توان آنها را مخالف عاشورا و یا مهدویت دانست. حقیقت این که اصل و اساس بسیاری از آموزه ها و مناسبت های شیعه همچون مهدویت، عاشورا و غدیر مورد قبول و احترام همه مسلمان هاست، اگرچه آنها سطح نگرش متفاوتی دراین باره دارند.

اما این که سایر مسلمانان چرا به بزرگداشت این ایام نمی پردازند، علت آن را می توان دو موضوع دانست:

یکی این که آنها از جهت استنباط فقهی قائل به بزرگداشت این مناسبت ها نیستند؛ و دیگر این که بعضی از مبلغین شیعه از این ایام برای تشدید فضای تقابل مذهبی بهره می برند و پذیرش آن را به معنای پذیرش اندیشه های شیعی جلوه می دهند. این در حالی است که می توان در سطوح مختلف به بزرگداشت غدیر پرداخت و اگرچه غدیر برای شیعه از جهت اعلام امامت و ولایت ائمه اطهار علیهم السلام ارزشی خاص دارد، ولی برای اهل سنت نباید این روز را با پذیرش امامت گره زد. به دیگر سخن فرهنگ غدیر حداقل و حداکثری دارد، نباید به خاطر نپذیرفتن حداکثر، سایرمسلمانان را از دریافت حداقل آن محروم ساخت. مسلمانان باید از فرهنگ و معارف اهل بیت علیهم السلام بهره مند جویند، هرچند آن بزرگواران را به عنوان امام و خلیفه پیامبر صلی الله علیه و آله نمی پذیرند. پس می توان در سطوح مختلف به بزرگداشت غدیر پرداخت و نباید به دنبال آن بود که غدیر را در نزد اهل سنت با ویژگی های غدیر شیعه گسترش داد. برای اهل سنت ولایت در غدیر معنای محبت دارد و با تکیه بر همین معنا باید محبت به امام علی و ائمه اطهار علیهم السلام در میان آنها گسترش داد زیرا که محبت مقدمه معرفت و شناخت است.

8 نظر

  1. به امیرالمومنین شک ندارم که تو مزدور هستی..خاک بر سرت کنن که ختی برای اینکه دل سنی ها رو به دست بیاری عید غدیر رو زیر سوال میبری..میگی نباید به غدیر /عید/ گفته بشه اما به 22بهمن میگی یوم الله…دستت خیلی وقته رو شده..

  2. مسائلی واقعا برات متاسف هستم..به خدا قبلا فکر میکردم تو یه ادمی هستی که دلسوز هستی و میخوای یه کاری بکنی اما نمیدونی از چه راهی باید وارد بشی.اما امشب که این مطلب رو دیدم واقعا هیچ شکی برام باقی نموند که پشت این سایت و این مطالب قصد و غرض هست..اگر غدیر با امامت معرفی نشه پس چه جوری معرفی بشه..سنی ها ناراحت میشن..خوب ناراخت بشن..به دررررررررک…این حرفت که میگی غدیر با امامت معرفی نشه دقیقا برعکس سخنان رهبری توی روز عید غدیر هست که فرمودن عید غدیر باید با موضوع امامت معرفی بشه…این کارها طبیعی نیست….ما بی خیال حرمت مادر نمیشویم//با منکر علی تا ابد برادر نمیشویم..جواب حرفهای من رو بده شاید تونستی من رو قانع کنی…

  3. واقعا باورم نمیشه که یه نفر خودش رو شیعه بدونه اخوند باشه و مروج مذهب شیعه باشه اما درمورد عید غدیر همچین نظری داشته باشه و اینجوری بگه.اگر به امثال تو باشه تا چند نسل دیگه هیچ اثری از شیعه باقی نمیمونه و همه مردم سنی میشن…چرا علما و مراجع این حرفها رو نمیزنن…نکنه تو از ایت الله وحید خراسانی هم بیشتر میفهمی..همه میدونن نظر این بزرگوار درمورد غدیر و مسائلی مثل وحدت شیعه و سنی چی هست..سال قبل هم در بهمن ماه اون سخنرانی تاریخی و کوبنده رو درمورد وحدت انجام دادن و کاملا به طور واضح موضع خودشون رو روشن کردن البته قبل از اون هم همه میدونستن نظر ایشون در این مورد چی هست..سخنرانی سال قبل در تاریخ ثبت شده و همه مردم فهمیدن نظر مرجع اعلم شیعه درمورد وحدت چی هست..تو یاداشت نوشتی و حرفهای این بزرگوار رو به حساب خودت نقد کردی اما بعد از 1روز از روی ترس اون باد داشت از روی سایت خودت حذف کردی..مطمئن باش مردم و طلاب و بچه هیئتی ها و مذهبی ها تا مرجعی مثل وحید خراسانی هست سراغ تو نمیان و حرفات رو به حساب نمیارن..کاملا مشخصه که تو فقط و فقط برای شناخته شدن و معروف شدن در بین طلبه ها و افراد مذهبی و هیئتی این کارها رو میکنی و این حرفهارو میزنی..میخوای معروف بشی و برای همین اینجوری میکنی..میگی عید غدیر نباید به عنوان امامت مطرح بشه..واقعا ادم میمونه به همچین حرف ابلحانه ایی چی بگه

  4. با کلمه عید برای غدیر مخالف هستی اما برای 22بهمن عنوان یوم الله رو به کار میبری…بیسواد هستی و نمیدونی که روابت هست که افضل اعیاد امت عید غدیر هست…توی تقویم هم عید غدیر ثبت شده و همه مردم به عنوان عید غدیر میشناسن و تو هیچ کاری نمیتونی بکنی..

  5. گفتی غدیر به ظاهر یک مناسبت مذهبی خاص هست..واقعا فکر میکنی عید غدیر به ظاهر مناسبت مذهبی هست..واقعا تو چه فکری میکنی..کاملا مشخص و معلومه که سنی هستی و توی لباس شیعه این حرفها رو میزنی تا اعتقادات شیعیان رو تضعیف کنی…هیچ شکی در این مورد ندارم..

  6. ناموسا چه فکری کردی همچین مزخرفی گفتی؟غدیر حداقلی و غدیر حداکثری؟؟نگاه کن یک نفر یک نفر نیست که حرفتو قبول کنه….غدیر با امامت معرفی نشه یعنی چی؟تو مدرس حوزه ای؟باید اون حوزه رو خراب کرد که همچون توئی مدرس شی….بدبخت کسائی که اونجا میخان طلبه شن.

    • اگر مراجع و علما این حرفهارو میزدن جای نگرانی بود..حرف این جوجه طلبه که اهمیتی نداره……………….. این یارو سنیه..اصلا شیعه نیست

  7. سلام بر شما.دیدگاهتون درباره غدیر بسیار متفاوت،جالب و قابل تامل هستش.تشکر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*