تازه ها
شعار «مرگ بر آمریکا» با ادب دینی مخالفت دارد؟

شعار «مرگ بر آمریکا» با ادب دینی مخالفت دارد؟

حجت‌الاسلام مسائلی در یادداشت خود با اشاره به چرایی و لزوم بیان «مرگ بر آمریکا» می‌گوید:شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» به‌معنای درخواست نابودی «غیرمعتقدان به ولایت فقیه» نیست؛ بلکه نفرین به مخالفانی است که آگاهانه به دشمنی با ولایت فقیه پرداخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم حجت الاسلام مهدی مسائلی در یادداشتی نوشت:

هم می‌دانیم که شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» از شعار‌های مهم و اساسی مردم ایران در انقلاب اسلامی بوده و هست. ولی گاهی بعضی از جریان‌های سیاسی و یا مذهبی، مناقشات و یا شبهاتی درباره آنها مطرح می‌کنند،که  ضرورت تحلیل و بررسی انگیزه‌ها و اهداف این شعارها را بیشتر می‌کند.

توضیح بیشتر این‌که بعضی از جریان‌های سیاسی با تمسک به آیات و روایاتی که مسلمانان را از دشنام‌گویی و توهین به مقدسات دشمنان و مخالفان نهی می‌کند، شعار مرگ بر آمریکا را نیز نوعی توهین به دشمنان دانسته و خواستار جلوگیری و منع از آن هستند. معمولاً در این استدلال‌ها به آیه 108 سوره انعام استناد می‌شود که می‌فرماید:

«وَ لاتَسبُّوا الَّذِینَ یدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ فَیسبُّوا اللَّهَ عَدْواً بِغَیرِ عِلْمٍ کَذَلِک زَینَّا لِکلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ؛ یعنی: [شما مؤمنان] به [معبود] آنان‌که جز خدا را می‌خوانند، دشنام ندهید تا مبادا آن‌ها [نیز] از روى دشمنى، به‌نادانى خدا را دشنام گویند. ما بدین‌سان براى هر امتى عملشان را زینت دادیم.»

این عده با بیان این‌که شعار بر آمریکا نیز نوعی توهین و دشنام‌گویی نسبت به ملت آمریکاست؛ آن را در راستای نهی برگرفته این آیه شریفه می‌دانند که مسلمانان را از توهین و دشنام گویی به مقدسات و محترمات دیگران باز می‌دارد.

افزون بر این بعضی از جریان مذهبی که با دشنام‌گویی به مقدسات مذهبی اهل‌سنت تفرقه و جنگ بین شیعه و سنی را دنبال می‌کنند، نیز شبهاتی را در این زمینه مطرح نموده و این‌گونه جلوه گری می‌کنند که این شعار مرگ بر آمریکا نیز نوعی دشنام بوده و مخالفت جریان انقلابی با دشنام‌گویی‌های آنها به  مقدسات اهل‌سنت، با بیان این‌گونه این شعارها از ناحیه جریان انقلابی مغایرت دارد و از این جهت باید دست آنها در دشنام‌گویی و توهین و لعن به مقدسات اهل‌سنت باز گذاشته شود!

پاسخ دقیق به این مناقشات و شبهات بحثی مفصل را طلب می‌کند و از این رو بنده در کتاب «لعن‌های نامقدس» به شبهات تفرقه‌افکنان مذهبی پاسخ گفته‌ام؛ ولی بیان چند نکته تا حدودی می‌تواند به شبهات هر دو جریان سیاسی و مذهبی پاسخ دهد:

1. دولت آمریکا همواره در مقابل حرکت‌های عدالت‌خواهانۀ ملت‌های آزادی‌خواه ایستادگی کرده است و به‌خصوص درجهت ضدیت و دشمنی با آرمان‌های اسلامی‌انسانی ملت ایران، از هیچ‌گونه اقدامی فروگذار نکرده است. افزون بر این، دشمنی آمریکا با ملت ما، به سال‌های بعد از انقلاب محدود نیست. تاریخ معاصر ایران نشان می‌دهد که حکومت طاغوتی آمریکا همواره برخلاف خواست ملت ایران عمل کرده است. هدایت و برنامه‌ریزی کودتای 28مرداد1332 یکی از نمونه‌های بارز این دشمنی‌هاست. اسرائیل غاصب نیز حکومتی نژادپرست است که موجودیت و هویتش بر مبنای دشمنی با جهان اسلام شکل گرفته است و دشمنی او با حکومت اسلامی ایران نیز بر کسی پوشیده نیست.

2. اگرچه جمهوری اسلامی تاکنون به صورت مستقیم با آمریکا و اسرائیل وارد جنگ و برخورد نظامی نشده است، ولی روابط ما با آمریکا و اسرائیل در وضعیت جنگی است؛ زیرا آن‌ها تمام تلاش سیاسی و فرهنگی خویش را در جهت نابودی حکومت اسلامی ایران به کار بسته‌اند، چنان‌چه در فتنه88 خود به این موضوع تصریح نمودند. در مورد دولت آمریکا نیز علی‌رغم تحولات اخیر گزینه های نظامی، فرهنگی و سیاسی این کشور در مقابله و دشمنی با جمهوری اسلامی هرگز از دستور کار آنها خارج نشده است و مسئولین این کشور بارها تصریح کرده اند که گزینه‌ نظامی همچنان روی میز است.

3. «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» نوعی نفرین و درخواست نابودی حکومت‌‌هایی است که خواستار نابودی حکومت و حرکت اسلامی ملت ایران هستند. به دیگر سخن، این شعارها دشمنی ملتِ ما با آن‌ها را بیان می‌کند. آیا درخواست نابودی دشمنی که خواستار نابودی ماست، دشنام‌گویی به حساب می‌آید؟ آیا در مقابل دشمنی که شمشیر کشیده است و قصد نابودی ما را دارد، نباید شمشیر بکشیم و او را نابود سازیم؟ پس این شعارها در واقع حکایتی از اعتقاد و عمل ماست. همان‌گونه‌که حکومت آمریکا و اسرائیل همواره از نابودی حکومت اسلامی ایران سخن می‌گویند، ما نیز باید از نابودی آن‌ها سخن بگوییم.

4. درخواست «مرگ و نابودی» ازسوی مردم انقلابی ایران، دربارۀ حکومت‌هایی بیان می‌شود که با کشور ما درحال جنگ و دشمنیِ آشکار هستند. از همین رو شاهد شعارهایی همچون «مرگ بر فرانسه»، «مرگ بر آلمان»، «مرگ بر ایتالیا» و… در میان مردم ایران نیستیم.

5. روشن است که معنای «مرگ بر آمریکا»، درخواست نابودی ملت آمریکا نیست؛ بلکه مرگ بر سیاست‌های استعماری و طاغوتی دولت حاکم بر آمریکاست. این سیاست‌ها را بسیاری از مردم آمریکا نیز حمایت نمی‌کنند؛ ولی متأسفانه دولت آمریکا با تبلیغات رسانه‌ای گسترده، بسیاری از این رفتارها را از چشم مردم آمریکا پنهان می‌کند و چهره‌ای متفاوت از خود نشان می‌دهد. بااین‌حال در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که حتی در کشور آمریکا نیز اعتراض‌هایی به این سیاست‌ها صورت می‌گیرد؛ به‌گونه‌ای‌که در این کشور نیز پرچمِ آمریکا و نمادهای حکومتی آن را به سخریه می‌گیرند. البته بیان این نکته لازم است که سیاست‌مداران کشور ما نیز وظیفه دارند در رسانه‌های جهانی به تبیین شعارهای انقلاب بپردازند و به‌جای حذف شعارهای انقلاب، از تحریف معنوی و مصادرۀ معنای آن در رسانه‌های بیگانه جلوگیری کنند.

پس شعار مرگ بر آمریکا نه درخواست نابودی ملت آمریکا است، و نه این‌که دولت آمریکا جزء مقدّسات کسی به شمار می آید! رهبری انقلاب اسلامی آیت الله خامنه‌ای اخیراً در تشریح این معنا فرمودند:

« این را بدانید که این شعار شما، «مرگ بر آمریکا»ی شما، این فریادی که ملّت ایران می‌کشند، این دارای یک پشتوانه و عقبه‌ی منطقی و قوی است؛ دارای پشتوانه‌ی عقلانی است. معلوم هم هست که مراد از «مرگ بر آمریکا»، مرگ بر ملّت آمریکا نیست، ملّت آمریکا هم مثل بقیّه‌ی ملّت‌ها [هستند]، یعنی مرگ بر سیاست‌های آمریکا، مرگ بر استکبار؛ معنایش این است، این دارای پشتوانه‌ی عقلانی است؛ قانون اساسی ما به این ناطق است، تفکّرات اصولی و عمیق و منطقی بر این ناطق است و این را برای هر ملّتی که تشریح بکنیم، آن را می‌پسندند و میپذیرند و قبول می‌کنند.» [1]

6. قرآن کریم نیز با وجود توصیۀ همۀ مسلمانان به رعایت ادب و پرهیز از دشنام‌گویی، طاغوت‌ستیزی را از وظایف اصلی مسلمانان می‌داند:

«وَ لَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولاً أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ وَاجْتَنِبُواْ الطَّاغُوتَ[2]؛

و ما در هر امتى رسولى برانگیختیم که [بگوید]: «خدا را بپرستید و از طغیانگر دورى کنید.»

پس تا هنگامی روحیه طاغوتی دولت آمریکا پابرجاست و این کشور سیاست‌های مادی‌گرایانه و شیطانی خویش خود را سیاست حاکم بر جهان معرفی می‌کند، ستیز و دشمنی ما با این دولت استکباری ادامه دارد. مسلم است که صلح آمریکایی هنگامی بر جهان حکم فرما می‌شودکه تمام کشورهای جهان از جهت فکری و فرهنگی و سیاسی هم‌سو و هم‌جهت با آمریکا شوند و حقوق بشرآمریکایی و گزاره‌هایی از این دست را بپذیرند!

7. شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» به‌معنای درخواست نابودی «غیرمعتقدان به ولایت فقیه» نیست؛ بلکه نفرین به مخالفانی است که آگاهانه به دشمنی با ولایت فقیه پرداخته‌اند و درجهت حذف حکومت اسلامی ایران اقدامِ عملی می‌کنند. رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله‌خامنه‌ای دراین‌زمینه می‌فرماید:

مطالبه‌کردن با دشمنی‌کردن فرق دارد. اینکه ما گفتیم گاهی‌اوقات معارضۀ با مسئولان کشور نشود که الان هم همین را تأکید می‌کنیم: معارضه نباید بشود، این به‌معنای انتقاد نکردن نیست؛ به‌معنای مطالبه‌نکردن نیست. دربارۀ رهبری هم همین‌جور است. این برادر عزیزمان می‌گوید: «ضد ولایت فقیه را معرفی کنید.» خب، «ضد» معلوم است معنایش چیست. ضدیت یعنی پنجه‌درافکندن، دشمنی‌کردن، نه معتقدنبودن… . اعتراض به نظرات خاص رهبری، ضدیت با رهبری نیست. دشمنی نباید کرد. دو نفر طلبه کنار همدیگر می‌نشینند، خیلی هم باهم رفیق‌اند، خیلی هم باهم باصفایند، همدرس هستند، مباحثه می‌کنند، حرف همدیگر را رد می‌کنند: این حرف او را رد می‌کند، آن حرف این را رد می‌کند. رد‌کردن حرف به‌معنای مخالفت‌کردن به‌معنای ضدیت‌کردن نیست. این مفاهیم را باید از هم جدا کرد.[3]

[1] بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان/ 12/08/1394.

[2]. نحل، 36.

[3]. بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با دانشجویان نخبه و برتران کنکور و فعالان تشکل‌های سیاسی فرهنگی دانشگاه‌ها‌، 17مهر1386.

یک نظر

  1. متاسفانه مطالبی که ذیل عنوان فوق مطرح شده خیلی استدلالی دودوتا چارتا نیستند. احساس میشه که حضرت عالی خواسته اید گوشه و کنار مطالب رو که میشه محل نزاع باشه توجیه کنید. اگر “مرگ بر ضد ولایت فقیه” به معنایی هست که فرمودید چرا این معنی را صریح در شعار عنوان نمی کنید تا برداشت های غلط نشود؟! بیاییم وجدان خود را در محضر خداوند قاضی کنیم. مثل این است که من بگویم “مرگ بر ضد اسلام” (همچون سب مشرکین است که بنابه قرآن روا نیست) و سپس بگویم نخیر، منظور من افرادی بود که دو قید دشمنی کردن آن هم از نوع آگاهانه را به همراه دارند!!! خوب این قید ها چرا در شعار نیست؟
    در نهایت، پس از انتقاد، خدمت جناب مسائلی عزیز عرض میکنم که بنده با این که شما را ندیده ام بسیار به شما ارادت داشته و برای شما دعا میکنم. شما نیز بنده رو از دعا فراموش نکنید.
    امیر حق پرست

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*