تازه ها
عار یا شعار به زودی منتشر می شود

عار یا شعار به زودی منتشر می شود

کتاب «قمه‌زني سنت يا بدعت» تأليف حجت‌الاسلام مهدي مسائلي کتابي است که در آن به نقد و بررسي فقهي و اجتماعي قمه‌زني پرداخته شده است. علي‌رغم پخش محدود آن، اين کتاب تاکنون بيش از هفت چاپ از آن منتشر شده است. اما با اين حال به تازگي مطالب کتاب مورد بازنويسي و ويرايشي اساسي قرار گرفته است، آن‌گونه که با توجه به مطالب جديد و تغييرات گسترده نسبت به ويرايش قبلي آن، اين کتاب به زودي با نام جديد «عار يا شعار، قمه‌زني در ترازوي عقل و شرع» توسط نشر آرما منتشر مي‌شود. توضيح بيشتر اين‌که در اين بازنويسي سعي شده تا با نگاهي علمي و جامع به نقد و بررسي دلايل طرفداران قمه‌زني و تبيين دلايل حرمت آن پرداخته شود، از اين رو در آن مباحث مبسوط و جديد و بي‌سابقه‌اي در نقد قمه‌زني مطرح شده است.

در بازنويسي جديد کتاب «قمه‌زني سنت يا بدعت» بسياري از روايات مورد طرفداران قمه‌زني به صورت دقيق مورد بررسي و نقد قرار گرفته است، که عناوين بعضي از اين روايات عبارتند از: «لطمه زنان فاطمي»، «داستانِ سر به ‌محمل‌ کوبيدن»، «خون گريه کردن امام زمان عليه‌السلام»، «خون‌گريه‌کردن امام‌سجاد عليه‌السلام»، «زخم‌شدن پلک چشمان اهل‌بيت عليهم‌السلام»، «نسبت شکستن سر و صورت به امام سجاد عليه‌السلام» ، «بيهوش‌شدن امام‌رضا عليه‌السلام»، «جاري‌شدن خون از بدن پيامبران الهي در کربلا» و…

همچنين در فصل اول کتاب توضيحات جديد و مفصلي درباره ماهيت و چگونگي قمه‌زني صورت گرفته است و افزون بر بررسي سير تاريخي قمه‌زني، عوامل پيدايش و گسترش آن نيز مورد بحث قرار گرفته است.

همچنين در فصل سوم بحث‌هاي فقهي حرمت قمه‌زني و توجيهات طرفداران آن به صورت مبسوط مطرح شده که بعضي از عناوين آن چنين است:

«بحث از مشروعيت قمه‌زني» «جريان اصل اباحه در مورد قمه‌زني» « قمه‌زني و همدردي با امام‌حسين عليه‌السلام» «قمه‌زني تبليغ مذهب يا تضعيف آن؟»« تفاوت وهن و تمسخر» « آيا تمسخر کفار نقشي در تغيير روش‌ها ندارد؟» « چرا به جاي قمه‌زني با مفاسد اجتماعي مبارزه نمي‌شود؟» « رفتارهاي موهن ملل و مذاهب ديگر» «قمه‌زني و قاعده تعظيم شعائر الهي» «قمه‌زني و قاعده لاضرر» «عبادات ضرري»« آيا قمه‌زني يک نوع حجامت است؟» « نفي عسر و حرج از ساحت دين» « به خطر انداختن جان» «بررسي چند شبهه» « تعيين موضوع، شأن فقيه نيست» «خواب‌ها و مکاشفه‌ها» « کرامت‌هاي قمه‌زني» «اين حکم، حکم عشق است»« جايز بودن قمه‌زني در گذشته» و…

افزون بر اين در فصلي از اين کتاب فتواهاي جواز و تحريم قمه‌زني به صورتي جامع بررسي شده و در هنگام ذکر بعضي فتواهاي مهم، توضيحي مختصر پيرامون آن‌ها بيان شده است. نکته مهم اين‌که در اين ويرايش از کتاب فتواهاي جديد و تأثيرگذاري از علماي بزرگ شيعه در تحريم قمه‌زني منعکس شده است که مي‌توان به فتواي شيخ اعظم انصاري و مرحوم سيد محمد کاظم يزدي صاحب عروةالوثقي و مرحوم سيد ابوالحسن اصفهاني اشاره داشت.

گزارشي از حرکت اصلاحي آيت‌الله سيد محسن امين و همچنين حرکت اصلاحي آيت الله سيد محمد مهدي قزويني از ديگر قسمت‌هاي مهم اين کتاب است که مطالب جديدي را به همراه دارد.
همچنين در اين بخش با بررسي فتوا و نظر فقهي بعضي از مراجع همچون « آيت الله سيستاني» «آيت الله وحيد خراساني» «آيت الله بهجت» و… به بعضي از ابهامات، شايعات و تحريفات پيرامون نظرات اين بزرگان درباره قمه‌زني پاسخ داده شده است.
همچنين در ادامه بحث مبسوط و جديدي درباره حکم حکومتي مقام معظم رهبري صورت گرفته است و تمامي سخنان ايشان درباره قمه‌زني در سال‌هاي مختلف گردآوري شده است.
همچنين در قسمتي از اين کتاب فتواهاي جواز قمه‌زني که بيشتر مورد استناد طرفداران قمه‌زني قرار مي‌گيرد، مورد نقد و بررسي قرار گرفته است که عناوين اين بخش عبارتند از:

«فتواي مرحوم ميرزاي نائيني » «فتواي مرحوم شيخ عبدالکريم حائري يزدي» «آيت‌ الله سيد صادق روحاني» «آيت‌الله سيد صادق شيرازي» «آيت‌الله سيد محمد شيرازي »«تعصب ويژة خاندان شيرازي بر انجام قمه‌زني»
باز نويسي جديد کتاب قمه‌زني سنت يا بدعت با نام جديد «عار يا شعار، قمه‌زني در ترازوي عقل و شرع» مراحل فني نشر را طي مي‌کند، و به زودي منتشر مي‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*