تازه ها
ترویج دهه محسنیه به هر وسیله‌ای

ترویج دهه محسنیه به هر وسیله‌ای

چند روزی است که عده‌ای به منظور ترویج دهه محسنیه، پیام‌هایی را در بعضی شبکه های اجتماعی و نرم‌افزارهای موبایل، دست به دست می چرخانند. متن این پیام ها نشان از آن دارد که عده‌ای برای ترویج افراط‌گرایی در شیعه، کتاب‌های روایی را زیر و رو می‌کنند و بی اعتنا به مستندات تاریخی و سایر روایات معتبر اهل‌بیت علیهم‌السلام، در صدد هستند تا با پیدا کردن روایتی خاص تفکرات خویش را به عنوان نظر شیعه جلوه دهند.

متأسفانه در این پیام‌ها مطالب نامعتبر و موهنی وجود دارد که به تخریب منطق علمی شیعه می‌پردازد و حقایق مستحکم تاریخی و روایی مورد استناد شیعه را تا سطح مخاصمه های لجوجانه مذهبی پایین می‌آورد.

از همین رو در ادامه به نکاتی دراین‌باره اشاره می‌کنیم.

در این پیام ها برای ترغیب مردم به عزاداری در این ایام، این موضوع مطرح می‌شود که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به مرگ عادی از دنيا نرفته‌اند بلکه به شهادت رسيده‌اند. اگرچه موضوع شهادت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در برخی از گزارش های تاریخی و روایی آمده است و این گونه بیان شده است که پیامبر اسلام در سال هفتم هجری و در جریان فتح خیبر، توسط زن یهودیه مسموم شدند و اثر این مسمومیت در ایشان باقى ماند تا این‌که در سال یازدهم هجرت بر اثر آن از دنیا رفتند، ولی این عده برای آنکه این موضوع را به مسائل شیعه و سنی ربط دهند و برای فتنه‌گری‌های مذهبی خویش موضوعی جدید دست و پا کنند، روایتی بدون سند و نامعتبر را در یکی از تفاسیر روایی شیعه- به نام تفسیر عیاشی- پیدا کرده اند و با استناد به آن می‌گویند عایشه و حفصه به پیامبرصلی الله علیه و آله سم خورانده و آن دوعامل شهادت پیامبر بودند. همان‌گونه که گذشت این روایت علاوه بر آن‌که سند ندارد و به صورت مرسل نقل شده است، منبع اصلی آن نیز منحصر به تفسیر عیاشی است که متأسفانه از این دست اخبار شاذ و موهن در آن کم وجود ندارد،  همچنان که همه روایات آن نیز بدون سند می‌باشند. از طرفی در ادامه نقل این روایت نیز یک تحریف و بی اخلاقی زشت نیز صورت می گیرد، آن گونه که برای محکم کردن این سخن نامعتبر، منابعی از شیعه و اهل‌سنت بر شمرده می‌شود که موضوع شهادت پیامبر را مطرح کرده‌اند، در حالی که مقصود آنها از شهادت پیامبر در این منابع، موضوع مسمومیت ایشان به دست زن یهودیه می‌باشد و آنها به این امر تصریح کرده اند.

پس در هر حال، طبق روایات اهل‌بیت علیهم السلام اگر موضوع شهادت را بپذیریم عامل آن مسمومیتی بوده است که به آن اشاره کردیم و این موضوع مورد تأکید روایات است. (بحار الأنوار، ج‏17، ص406. بصائر الدرجات، ج‏1، ص503. الخرائج، ج1، ص27، الخصائص الکبری، ج2، ص62-65)

اما چه می‌توان گفت هنگامی که عده‌ای روایات اهل‌بیت را ابزاری برای اثبات افکار خویش قرار می دهند و با گزینش روایات، تنها به ذکر آن دسته روایاتی می پردازند که مقصود آنها را حاصل می‌کند.

همچنین این عده در حالی از ایام محسنیه به عنوان ایام هتک حرمت به خانه امیرالمومنین علی علیه‌السلام سخن می‌گویند که در هیچ منبعی ایام دقیق آن مشخص نشده است و آنها به صورت تقریبی، آن را چند روز پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله فرض می‌کنند، در حالی که معلوم نیست این واقعه چند پس روز از رحلت پیامبر اتفاق افتاده است، و ممکن این اتفاق در ایام نهم‌ربیع واقع شده باشد که این عده به شادی و پایکوبی در آن روزها می پردازند!

افزون بر این، اگرچه در میان شیعیان شایع است که رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله بیست هشتم صفر اتفاق افتاده است اما هیچ روایتی- و لو روایت ضعیف-برای این تاریخ وجود ندارد، در عوض طبق احادیثی از ائمه اطهار تاریخ آن در روز دوم ربیع الاول دانسته شده است. (نگاه کنید به: بحار الأنوار، ج‏22، ص 504) همچنین بعضی از علمای شیعه، همچون کلینی، نیز آن را در دوازدهم ربیع‌الاول می‌دانند.

 هرچه هست ایامی که به عنوان ایام محسنیه از آن یاد می‌شود،‌ تنها با گمانه زنی آن هم بر روی احتمالات صورت می‌گیرد! این درحالی است اگر کسی واقعا قصد عزاداری برای حضرت زهرا سلام الله علیها را دارد، می‌تواند این عزاداری را در ایام فاطمیه که از جهت روایی قابل اثبات است، برگزار کند و ضرورتی بر به وجود آوردن چنین ایامی نیست؛ زیرا تمام روضه‌ها و مصیبت‌های حضرت زهرا سلام الله علیها در ایام فاطمیه برای شیعه بازگویی می‌شود و کسی نمی‌تواند چنین ادعا کند برای زنده کردن یاد آن مصیبت‌ها، اقدام به برپایی دهه محسنیه می‌کند.

ذکر این نکته نیز در پایان لازم است که متأسفانه در این پیام‌ها، سخنانی به علمای اهل‌سنت در پذیرش هتک حرمت خانه امیرالمؤمنین علیهم‌السلام نسبت داده می‌شود که به دور از تحریف و گزیده برداری نیست، مثلا از قول شهرستانی صاحب الملل والنحل می‌آورند که وی گفته است:(إن عمر ضرب بطن فاطمه یوم البیعه حتى ألقت الجنین من بطنها، وکان یصیح أحرقوا دارها بمن فیها وما کان فی الدار غیر علی، وفاطمه  و الحسن…) درحالی که شهرستانی این سخن را جز اعتقادات و سخنان «نظام» و برای عیب گرفتن به او آورده است و تصریح می کند این سخن از دروغ‌گویی های اوست، پس نباید چنین سخنی را به شهرستانی نسبت دهیم! متأسفانه این اقدام‌های غیراخلاقی و عوامانه هم اکنون دست‌آویزی برای تعدادی از سایت های وهابیت شده تا تمام استنادات و مطالب مورد ادعای شیعه را بی اعتبار نشان دهند!

12 نظر

 1. واقعا نگرانه چی هستی..دلشوره چه موضوعی رو داری.اتفاقا همه دیدن و دارن میبینن که امسال محسنیه بیشتر از سالهای قبل شد

  • نگران تفرقه ای که میخوان بین منو تو بندازن…..اخه چرا ما شیعیان اینقد ساده لوح شدیم که دارن سر اشتراکاتمون بینمون دعوا میندازن!!!!!من دلم کبابه واسه ظلم بزرگی که به حضرت زهرا س کردن تو هم……من دلم خونه واسه محسن ع تو هم…..نمیفهمم پس چرا داریم به هم خرده میگیریم؟؟؟؟؟میخوان تو رو به جون من بندازن که اسراییل و امریکا رو یادت بره….بیا منصفانه نگاه کن وقتی صحنه های خرابه های غزه با بچه ها قد ونیم قد میدیدی یاد سه ساله امام حسین ع نمی افتادی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!پس چرا طرفداران اقای صادق شیرازی روز قدس نیمدن همه دادشون سر اسراییل بکشن؟؟؟؟؟نکنه دارن من تو چشم تو دشمن تنشون میدن؟؟؟برادذرتو رو خدا قسمت میدم بیا دست اتحاد به هم بدیم که تنها راه یاری امام زمانمون همینه

   • نه خیر من به هیچ عنوان با دیدن بچه های غزه یاد سه ساله امام حسین نمیفتم..واقعا که این حرف خنده داره…تو از کجا میدونی مقلدین سید صادق شیرازی به راهپیمایی روز قدس نمیرن…مگه ایت الله وحید خراسانی یا صافی گلپایگانی تا حالا روز قدس رفتن راهپیمایی…ایت الله وحید هرسال در ماه رمضان در روز 21 رمضان که شهادت امیرالمومنین هست با پای پیاده به سمت حرم حضرت معصومه /س/ حرکت میکنه..ایت الله صافی هم همینطور…از 21 ماه رمضان تا روز قدس نهایتا هفته فاصله هست تا حالا دیده نشده که هیچکدوم از این بزرگواران توی راهپیمایی روز قدس حضور داشته باشن…در ضمن یادت نره که غزه همونجایی بود که وقتی ایرانی ها براشون خون فرستادن قبول نکردن و گفتن خون شیعیان رو قبول نمیکنیم..وقتی که صدام اعدام شد غزه تعطیل عمومی شده بود و عزادار بود..

   • به هیچ عنوان با دیدن صحنه های غزه یاد سه ساله امام حسین نمیفتم…این حرف اصلا خنده داره

  • نگران اینکه ی عده جاهل، زحمات سالها مجاهدت علما وفقهای شیعه رو بخاطر ارضائ نفسشون دارن ب باد میدن.
   بیچاره اون مستمعینی که به این آقایون دروغگو اعتماد میکنن به اعتبار صدیقه طاهره(س)…
   خدا خشک کنه دست تحریف کنندگان روایات و شعائر حسینی را

 2. سلام جناب مهدی مسائلی
  به این مطلب شما در لینک زیر پاسخ داده شده است
  http://delsukhteyar.blogfa.com/post/6

 3. کسی که در مقابل امیرالمومنین و حضرت زهرا از /عمر حرومزاده/ دفاع میکنه و اسم میاره و سعی در تطهیر این حرومزاده داره قطعا خودش هم یه سنی مذهب هست…نمیدونم چرا سنی ها انقدر نمیخوان با شیعیان وحدت داشته باشن..یه عده مدام میگن بین شیعه و سنی باید وحدت باشه در حالی که سنی ها اصلا خواهان وحدت نیستند…این جماعت میگن بین شیعه و سنی باید وحدت وجود داشته باشه اما خودشون با کارها و تهمتهایی که به بعضی از شیعیان میزنن بین شیعیان تفرقه و چند دستگی درست میکنن…ظاهرا برای اینها وحدت شیعه با سنی مهمتر از وحدت بین خود شیعیان هست….مسائلی از تو بزرگتر توی این کشور خیلی هستند و حرفی نمیزنن…سخنرانی سال قبل ایت الله وحید حجت رو به همه تموم کرد خود تو هم حرفهای مرجع رو نقد کردی اما بعد از 2روز از روی ترس از سایت حذف کردی….تا این علما و مراجع هستند به تو نمیرسه که حرف بزنی و نظر بدی..

 4. ماشالله…دارید سنگ تموم میزارید…اول شهادت پیغمبر …پس بیاید کلا هجوم به خانه ی وحی رو هم منکر شید..شهادت حضرت زهرا رو هم منکرشید که.مبادا برادرای سنی تون بهتون چپ نگاه کنن اخه مرد مومن مماشات تاکی تا چه حد؟یدفعه سنی بشید که راحت ترید که…بابا یبار برید کتابای برادراتونو بخونید قریب اتفاقشون شیعه رو کافر میدونن…اونوقت شما مث کبک سزتونو کردید تو برف و دارید چرت و پرت میبافید.

 5. کدوم عالم و فقیهی این حرفای شما را قبول داره؟

 6. خدا به شما و امثال شما خیر بده آقای مسائلی
  به روشنگریهاتون ادامه بدید و از بی ادبی و داد و فریاد این عده ناراحت نشید .
  الحمدلله در پیاده روی اربعین امسال نمود طرفداران تشیع انگلیسی به شدت نسبت به سالهای گذشته کاهش پیدا کرده بود و الحمدلله به لطف پروردگار و در ظل توجهات حضرت بقیه الله الاعظم و با مواضع شفاف مرجعیت شیعه در نجف یعنی آیت الله العظمی سیستانی مردم روز به روز دارند بیدارتر و آگاه تر میشوند .

 7. ای کاش کمی تاریخ اسلام را دقیق بخوانیم وببینیم که هر چقدر اسلام واهل بیت ضربه خورده اند از حماقت وجهل مسلمانان بوده که یا افراط داشته اند ویا تفریط
  بابا چشماتون رو باز کنید والله همه ما از جریان سقیفه و ضربه خوردن حضرت زهرا وشهادت حضرت مسلم دلمون کبابه
  ولی الان دشمن تمام سعیش اینه که اختلاف بندازه بین شیعه وسنی .تا تیشه به ریشه دین بزنه
  وحکومت ظلمش را بهتر کنه
  سید صادق شیرازی از عوامل انگلیس هست
  ومستقیم از اونجا دستور میگیره تو را به خدا متعصبانه فکر نکنید کمی تاریخ اسلام را بخوانید وببینید دشمنان اهل بیت از همین کارها کردند که توانستند موفق شوند

 8. جناب اقای مسائلی حجه الاسلام و المسلمین
  احسنت
  در لباس پیغمبر بر منبر میروید و وسیله کسب در امدتان شده و مقام ایشان و خانواده گرامیشان را که درود خدا بر انها باد را پایین می اورید چون حضرت عدلی نگران تفرقه بین شیعه و سنی هستید؟
  ایا پول همین منبرها را در راه خانواده مصرف میکنید؟
  با دیدن حرفهای شما به یاد منابر بعد از شهادت اهل بیت پیامبر میافتم که در حضور ائمه بر امیر امومنین علی ع سب میکردند.
  احسنت به شما
  به چه گروهی وابسته اید؟
  از کجا تغذیه میشوید؟
  در کدام حوزه این اطلاعات را به شما عرضه کرده اند و معمم شده اید.
  دوستان عزیز خدا رو شکر کنید که امثال ایشون با صحبت در ملا عام نه در گوش پا منبری ها خود را نشان داده اند.خطر امثال این جناب حجه الاسلام و المسلمین کمتر است.
  کتاب جهالت ها و خسارت ها هم حاصل تفکر ایشان است
  به گوش باشید که عمر و عاص ها دوباره جان گرفته اند
  شما جناب حجه الاسلام بفرمایید پاسخ ایات لعنت بر ظالمین قران را چگونه میدهید؟
  شهادت حضرت محسن پررنگ میشود تا امثال حضرت عالی حداقل با شناساندن خود در این ایام به کسب درامد نپردازید.
  برای همین گفته شده مخالفین مولای غریب ما از مساجد هستند.
  ممنون حجه الاسلام برای تبلیغ منفی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*